. Kancelaria Prawna VIS LEGE - Rękojmia za wady fizyczne i prawne https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Prawo cywilne

Za względu na możliwy niedostateczny charakter ochrony przewidziany przez przepisy o skutkach nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika, ustawodawca wprowadził ochronę szczególną kupującego - rękojmię za wady rzeczy.

Chodzi o dwie rodzaje wad:

Wada fizyczna występuje gdy:

  • zmniejsza wartość rzeczy;
  • zmniejsza użyteczność rzeczy ze względu na cel ozn. w umowie albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy;
  • rzecz nie ma właściwości o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego; lub
  • rzecz została wydana w stanie niezupełnym ( nie dotyczy braków ilościowych! Nie są wadą fizyczną).

Wada prawna występuje gdy:

  • rzecz z nie stanowi własności sprzedawcy a należy do innej osoby;
  • rzecz jest obciążona prawem osoby trzeciej ( użytkowaniem, zastawem, służebnością).

Charakter odpowiedzialności -  dużo surowsza od ogólnych zasad 471 i n. k.c., gdyż:

·         jest niezależna od winy sprzedawcy czy też osób które działają na jego rachunek (za które on nie odpowiada), a nawet niezależna od wykazania szkody wynikającej ze świadczenia rzeczy wadliwej;

·         jest niezależna od wiedzy sprzedawcy o istnieniu wady; podstępne działanie sprzedawcy, który wadę zataja, prowadzi jedynie do dalszego zaostrzenia zwykłej odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Wyłączenie rękojmi jest uzasadnione jeżeli kupujący o wadzie wie, a mimo to decyduje się na kupno rzeczy. Co do rzeczy oznaczonych co do tożsamości decyduje chwila zawarcia umowy, co do rzeczy oznaczonych co do gatunku – chwila wydania rzeczy ( wtedy bowiem możliwe jest praktyczne wykrycie wady ( art. 557 §1 i 2 k.c.)

Kupujący musi o wadzie wiedzieć. W systemie kodeksu rękojmia odnosi się zarówno do wad jawnych, jak i ukrytych. Kupujący nie ma obowiązku badania rzeczy celem ewentualnego wykrycia wad, chyba  że jest to przyjęte w danych stosunkach, tzn. winien wykonać jedynie podstawowe akty staranności  (art. 563 §1 k.c.).

Odpowiedzialność sprzedawcy z tyt. rękojmi znajduje zastosowanie z mocy samej ustawy (ex lege). Niemniej strony mogą rozszerzyć, ograniczyć lub nawet wyłączyć rękojmię (art. 558 § 1 zd.1 k.c.). Ograniczenie lub wyłączenie rękojmi jest zakazane:

  • w umowach konsumenckich; oraz
  • gdy wada została zatajona podstępnie przez sprzedawcę – wówczas ograniczenie lub wyłączenie jest bezskuteczne.

Uprawnienia z tytułu rękojmi

W przypadku, gdy rzecz ma wady fizyczne, kupujący może:

  • (560 § 1 k.c.)
  • żądać (560 § 1 k.c.)
  • dla rzeczy co do gatunku – żądać dostarczenia takiej samej ilości rzeczy wolnych od wad i naprawienia szkody wynikłej z opóźnienia ( 561 § 1 k.c.);
  • dla rzeczy co do tożsamości, gdy przy tym sprzedawca jest wytwórcą rzeczy, może żądać usunięcia wady (naprawa) wyznaczając przy tym odpowiedni termin, z zagrożeniem, że po jego bezskutecznym upływie od umowy odstąpi (561 § 2 k.c.)

Wybór uprawnienia z rękojmi należy do kupującego z tym, że:

  • kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie (art. 560 § 1 zd. 2 k.c.); oraz
  • sprzedawca może odmówić usunięcia wady rzeczy określonej co do tożsamości, gdyby wymagało ono nadmiernych kosztów (art. 561 §2 zd. 2 k.c.).

Przesłanką podniesienia roszczeń z tytułu rękojmi jest dochowanie aktów staranności przez kupującego. Ma on zawsze obowiązek zawiadomić sprzedawcę o wykryciu wady pod rygorem utraty roszczeń z tytułu z rękojmi (art. 563 k.c.). Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć.

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie 3 lat, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Wady prawne

Uprawnienia kupującego odpowiadają uprawnieniom w razie wad fizycznych z wyłączeniem usunięcia wad przez wytwórcę. Kupujący może za pomocą jakichkolwiek dowodów wykazać istnienie wady prawnej i podnieść stosowne roszczenie przeciwko sprzedawcy. Niemniej jeżeli osoba trzecia dochodzi roszczeń dotyczących rzeczy sprzedanej, kupujący jest obowiązany  niezwłocznie zawiadomić o tym sprzedawcę i wezwać go do wzięcia udziału w sprawie. Jeżeli tego zaniechał, a osoba trzecia uzyskała orzeczenie dla siebie korzystne, sprzedawca zostaje zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wadę prawną o tyle, o ile jego udział w postępowaniu był potrzebny do wykazania, że roszczenia osoby trzeciej były całkowicie lub częściowo bezzasadne (art. 573 k.c.). Do wad prawnych należy odpowiednio stosować przepisy dotyczące rękojmi z tytułu wad fizycznych, jeżeli nie jest to sprzeczne z charakterem wady prawnej.

Przenoszenie praw z rękojmi

Warto pamiętać, że Sąd Najwyższy zmienił zdanie co do skutków zbycia rzeczy dla przejścia uprawnień z rękojmi. Otóż wedle nowej linii orzecznictwa, sprzedaż rzeczy przez kupującego nie powoduje przejścia na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy; kupujący może jednak przelać na nabywcę uprawnienia do żądania obniżenia ceny, usunięcia wady lub dostarczenia rzeczy wolnej od wad[1].

[1] Uchwała 7 sędziów z 5 lutego 2004, III CZP 96/03, publ. OSNC 2004/6/88.

Kancelaria Prawna VIS LEGE prowadzi kompleksową obsługę z zakresu prawa oraz postępowania cywilnego. Chciałbyś skorzystać z naszych usług? Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać. Zadzwoń +48 570 575 483 bądź skontaktuj się z nami drogą mailową

Zapraszamy

Zespół VIS LEGE

Jachtserwis portal | Jachtserwis sklep