. Kancelaria Prawna VIS LEGE - Jaki skutek dla wspólników spółki cywilnej będzie miało wniesienie sprzeciwu od wydanego przeciwko spółce nakazu zapłaty, jeżeli sprzeciw wniósł tylko jeden wspólnik. https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Prawo cywilne

Jaki skutek dla wspólników spółki cywilnej będzie miało wniesienie sprzeciwu od wydanego przeciwko spółce nakazu zapłaty, jeżeli sprzeciw wniósł tylko jeden wspólnik. 

Zgodnie z art. 864 kc za zobowiązania spółki cywilnej wspólnicy odpowiadają solidarnie.

Ich współuczestnictwo w procesie po stronie pozwanej wynika ze wspólności ich praw i obowiązków. Charakter odpowiedzialności za zobowiązania spółki, umożliwia jednak dochodzenie od jednego wspólnika części lub całości świadczenia  będącego przedmiotem zobowiązania spółki (tj. łącznego zobowiązania wspólników sc) odpowiednio do zasad określonych w art.: § 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). § 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

Tak SN w postanowieniu z dnia 17.01.2003 r., I CK 109/02, OSNC 2004/5/73:  

W sprawie przeciwko wspólnikom o świadczenie z tytułu zobowiązań spółki cywilnej nie występuje po ich stronie współuczestnictwo konieczne.

Okoliczność ta przesądza, że po stronie pozwanej, biernej współuczestnictwo wspólników SC w sprawie o zobowiązania spółki związane z działalnością wspólników w ramach spółki jest współuczestnictwem materialnym zwykłym, o którym mowa w art. 72 § 1  kpc – prawa i obowiązki są im wspólne, jednak z istoty stosunku prawnego spółki (art. 864 kc) ani z ustawy nie wynika, że wyrok ma dotyczyć niepodzielnie wszystkich współuczestników. A zatem współuczestnictwo zwykłe wspólników spółki cywilnej w sprawie o zapłatę tytułem zobowiązań spółki, nie ma kwalifikowanego charakteru współuczestnictwa jednolitego. Stąd nie znajduje zastosowania reguła art. 73 § 2 kpc, zgodnie z którą czynności procesowe takich współuczestników działających są skuteczne wobec niedziałających.

Zgodnie z art. 505 § 2 kpc nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich.

Z przepisu tego wynika, że w wyniku złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego przeciwko spółce, tj. przeciwko wspólnikom łącznie, przez jednego tylko z nich, nakaz zapłaty utraci moc tylko w stosunku do wspólnika, który złożył sprzeciw. Nakaz zapłaty uprawomocni się w stosunku do pozostałych wspólników co do całości dochodzonego roszczenia.

Będą oni zgodnie z treścią nakazu zobowiązani w ciągu dwóch tygodni od jego doręczenia  zaspokoić roszczenie powoda w całości wraz z kosztami postępowania  - 502 § 1 kpc.

Art. 502. § 1 kpc W nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu.

SN w uchwale z dnia 20.05.66, II CZP 24/66, OSNC 1966/11/186:

Wniesienie przez jednego lub niektórych tylko pozwanych zarzutów przeciwko nakazowi zapłaty, zasądzającemu w postępowaniu nakazowym należność od kilku pozwanych dłużników solidarnych, nie uzasadnia rozpoznania sprawy na rzecz pozwanych, którzy w przepisanym terminie zarzutów nie wnieśli.

Jachtserwis portal | Jachtserwis sklep