. Kancelaria Prawna VIS LEGE - Służebność przesyłu - część II https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Prawo cywilne

Służebność przesyłu

Jedną z instytucji prawa cywilnego, ostatnio bardzo modną i często wykorzystywaną, jest instytucja służebności przesyłu. Instytucja ta została unormowana w Kodeksie cywilnym w art. 305(1) – 305(4). „Jest to prawo polegające na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.”

O jakie urządzenia chodzi, na to pytanie odpowiedzi udziela nam art. 49 § 1 k.c. „Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.”

Zgodnie z art. 49 § 1 K.c. urządzenia te, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa (są z nim stale połączone), nie stanowią części składowej nieruchomości. Mając na względzie powyższe, istnieje możliwość ustanowienia służebności przesyłu dla przedsiębiorcy będącego właścicielem urządzeń znajdujących się na terenie nieruchomości, bądź też ustanowienie służebności przesyłu przed ich powstaniem.

Służebność ta powstaje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, mocą orzeczenia Sądu bądź w drodze zasiedzenia już istniejącej służebności.

Jakie kroki prawne podjąć w sytuacji, gdy przedsiębiorca planuje inwestycję przez daną nieruchomość np. budowę wodociągu, kanalizacji bądź linii wysokiego napięcia, a właściciel nieruchomości przez, którą inwestycja miałaby przechodzić nie wyraża na to zgody?

Oczywistym jest, iż taka osoba może nie wyrazić zgody by przedsiębiorca realizował plany inwestycji przez nieruchomość należąca do zainteresowanego. Takie działanie będzie skutkowało prawdopodobnie próbą uregulowania na drodze Sądowej przez przedsiębiorcę stosunku prawnego danej nieruchomości – stanu prawnego urządzeń przesyłowych należących do przedsiębiorcy.

Stąd też dobrym rozwiązaniem dla osoby zainteresowanej wydaje się być zawarcie umowy o ustanowieniu służebności przesyłu, bowiem dzięki zawarciu takiej umowy będziemy wstanie uzyskać odszkodowanie za fakt, iż urządzenie przesyłowe znajduje się na naszym terenie.

Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać aby została ustanowiona służebność przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem.

Należy pamiętać również, że osoba która zbudowała urządzenia o których wcześniej wspomniałem, poniosła koszt ich budowy i jest ich właścicielem może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył wskazane urządzenia do własnej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem.

 

Zespół VIS LEGE

 

Jachtserwis portal | Jachtserwis sklep