. Kancelaria Prawna VIS LEGE - Spółka Cywilna – aspekty związane z jej zawiązaniem oraz rozwiązaniem https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Prawo cywilne

Spółka Cywilna – aspekty związane z jej zawiązaniem oraz rozwiązaniem

 

Wiele osób chce prowadzić działalność gospodarczą w kilka osób. Jedną z form prowadzenia takiej działalności jest spółka cywilna. Cechą wyróżniająca ten typ spółki jest brak osobowości prawnej. Co to oznacza? Spółka nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa, podmiotami zobowiązanymi są wspólnicy. Spółka ta nie może posiadać własnego mienia. Wszystko to co zostanie nabyte przez spółkę, wchodzi do majątku wspólnego wspólników spółki.

Spółka ta nie jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, tak jak jest to w przypadku spółek prawa handlowego. Dla prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej potrzebne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej przez jej wspólników w Centralnej Ewidencji
i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Co zrobić aby zawiązać taki typ spółki? Co najmniej dwie osoby – przedsiębiorcy, muszą zawrzeć ze sobą umowę, w której zobowiążą się, że będą dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności poprzez wniesienia wkładu. Cel ten może być bardziej lub mniej dookreślony. Forma takiej umowy powinna być stwierdzona na piśmie. Spółka powinna uzyskać swój numer NIP i REGON, niezbędne do jej funkcjonowania.

Należy zwrócić uwagę, iż każdy ze wspólników uprawniony jest do reprezentowania spółki. Bowiem do prowadzenia spraw zwykłego zarządu, o ile żaden ze wspólników nie sprzeciwia się takiemu działaniu, nie jest wymagana uchwała wspólników. Natomiast, w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu, wymagane jest podjęcie uchwały wspólników, zgodnie z uwarunkowaniami zawartymi w umowie spółki.

Rozwiązanie spółki może odbyć się na różne sposoby. Do takich kryteriów należą m. in. upływ czasu na jaki została zawarta spółka, osiągnięcie celu gospodarczego przez spółkę, jaki był zamierzony przez wspólników i spisany w umowie. W takich przypadkach mamy do czynienia z samoistnym rozwiązaniem się spółki cywilnej. Jednakże, może zaistnieć też taka sytuacja, w której pomimo, iż nie zaistniały okoliczności do rozwiązania spółki, zostanie ona rozwiązana z uwagi na brak wymaganej ilości osób koniecznych by spółka istniała (min. 2 osoby). Bowiem jeden ze wspólników może wypowiedzieć swój udział, a w przypadku kiedy skład osobowy spółki liczył 2 osoby, pozostający wspólnik mimo, iż może chcieć kontynuować działalność, to spółka zostanie rozwiązana. Należy również pamiętać, iż z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki przez sąd. Spółka ulega też rozwiązaniu z dniem ogłoszenia upadłości któregoś z jej wspólników.

Kiedy wspólnik może wypowiedzieć swój udział? Jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia jak wyżej, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony.

 

Michał Marjański

aplikant radcowski

Jachtserwis portal | Jachtserwis sklep