Już 25 grudnia 2014 wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta. Wprowadzi ona wiele zmian w relacjach na linii przedsiębiorca – konsument. Restrykcyjne zmiany dotkną przede wszystkim prowadzących sklepy internetowe.
Ustawa wejdzie w życie po 6 - miesięcznym vacatio legis. Mimo że o zmianach wiadomo od dawna, wielu właścicieli sklepów internetowych nadal nie zdaje sobie sprawy, ile nowych obowiązków im przybędzie, a także jakie kary czekają za ich niewykonanie.
Uchwalenie nowej ustawy miało na celu dostosowanie polskich przepisów do regulacji Unii Europejskiej. Jakie więc zmiany czekają na prowadzących sklepy internetowe? Zmieni się między innymi okres, w którym konsument będzie mógł dokonać zwrotu bez podania przyczyny. Obecnie jest to 10 dni, od 25 grudnia 2014 roku – już 14. Jeżeli natomiast przedsiębiorca nie poinformuje konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, okres ten ulegnie przedłużeniu aż do 12 miesięcy! W dodatku przedsiębiorca będzie musiał udostępnić wzory odstąpienia od umowy.
Co jeszcze się zmieni? Między innymi treść przycisków służących do złożenia zamówienia. Obecnie najpopularniejszy to „zrealizuj zamówienie”. Jeżeli nie zostanie zmieniony na zgodny z przepisami nowej ustawy, umowa nie zostanie zawarta! Co to oznacza? Między innymi to, że gdy konsument się rozmyśli, wszelkie opłaty za przewóz towaru będą obciążały przedsiębiorcę.
O czym jeszcze przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie sprzedaży przez Internet powinni pamiętać? Ustawa wprowadza także stosowne zmiany w Kodeksie Wykroczeń: „Kto w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa zawierając umowę z konsumentem nie spełniawymagań dotyczących udzielenia informacji lub wydania dokumentu, przewidzianych w przepisach ustawy z dnia30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. poz. 827), podlega karze grzywny.”Lista obowiązkowych informacji dostępna jest w ustawie i liczy aż 21 punktów.
Zmieni się zatem wiele, a przedsiębiorcy świadczący usługi drogą elektroniczną stoją przed ogromnym wyzwaniem, aby dostosować swoje strony internetowe do wchodzących przepisów. Na wprowadzenie zmian mają jednak jeszcze półtora miesiąca.
VIS LEGE specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Internecie.Analizujemy regulaminy pod kątem klauzul niedozwolonych, pomagamy w rejestracji bazy danych w GIODO, a także między innymi w dostosowaniu polityki prywatności i polityki cookies. Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie e-commerce. Chcesz wiedzieć więcej? Zadaj nam pytanie poprzez podany niżej formularz.