. Kancelaria Prawna VIS LEGE - Zawarcie małżeństwa https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Prawo rodzinne

Zawrzeć małżeństwo można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Drugim natomiast przed duchownym, a co za tym idzie będzie to również małżeństwo wyznaniowe. Zawarcie związku małżeńskiego jednocześnie z małżeństwem świeckim jest dozwolone wobec obywateli różnych wyznań, jeśli możliwość taką nadaje ustawa regulująca stosunki między państwem a Kościołem lub związkami wyznaniowymi.

         Małżeństwo przed kierownikiem USC zostaje zawarte przez jednoczesne wyrażenie oświadczenia kobiety i mężczyzny, w którym to wyrażą oni chęć wstąpienia ze sobą w związek małżeński. Ustawa stanowi, że oboje z małżonków muszą znajdować się w USC. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wskazano przesłanki, które to muszą zostać spełnione, żeby zawarte małżeństwo było skuteczne. Przesłanki te są następujące:

1. złożenie zgodnych oświadczeń – zgodność ta ma polegać na złożeniu identycznie brzmiących oświadczeń woli. Zgodność oświadczenia woli ocenia kierownik USC. Oświadczenie to musi wprost wskazywać osobę, z którą to ma dojść do zawarcia związku. Ponadto nie może znajdywać się w nim żadnych zastrzeżeń, w szczególności warunków i terminów. W sytuacji, kiedy występują jakieś wątpliwości, uznaje się, że nie zawierają takowych zastrzeżeń. Zgodność składanych oświadczeń zapewnia sposób, w jaki zostają one złożone, a mianowicie osoby zawierające związek powtarzają treść oświadczenia za kierownikiem USC;

2. złożenie tych oświadczeń przed kierownikiem USC – wymóg ten jest podyktowany obowiązkiem obecności organu państwowego, w tym przypadku jest nim kierownik USC. Zawarcie związku małżeńskiego przed inną osobą powoduję, że jest on nieważny. Kierownik USC jest zobligowany do wysłuchania oświadczeń obojga małżonków po czym ogłasza, że w skutek ich ogłoszenia małżeństwo zostało zawarte.

3. jednoczesna obecność przy składaniu oświadczeń – przesłanka ta ma na celu sprawdzenie czy złożone oświadczenia są zgodne ze sobą. Ponadto ma to na celu zachowania doniosłości jak i nadanie uroczystego charakteru ceremonii zaślubin. Mimo to KRO dopuszcza odstępstwo od tej reguły z ważnego powodu. W tym wypadku do zawarcia małżeństwa dochodzi przez pełnomocnika. O tym czy powód jest ważny decyduje sąd, który to wydaje stosowne zezwolenie.

W przypadku, kiedy to chociażby jedna z powyższych przesłanek nie została spełniona małżeństwo nie dochodzi do skutku.

Ustawodawca szczegółowo uregulował instytucję małżeństwa w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. VIS LEGE prowadzi kompleksową obsługę w zakresie prawa rodzinnego.

Jachtserwis portal | Jachtserwis sklep