. Kancelaria Prawna VIS LEGE - Przedawnienie Roszczeń – nowelizacja ustawy Kodeks Cywilny https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Prawo cywilne

Przedawnienie Roszczeń – nowelizacja ustawy Kodeks Cywilny

Przedawnienie – instytucja prawna będąca postacią dawności w prawie. Instytucja ta nie jest stosowana automatycznie, a jedynie strona postępowania może go podnieść w trakcie procesu.

Instytucja przedawnienia polega na tym, iż po podniesieniu zarzutu „przedawnienia” dochodzonych roszczeń, dla strony która skorzystała z tej instytucji możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych tj. spełnienia świadczenia.

Zarzut przedawnienia ma charakter peremptoryjny, co oznacza, że jego skuteczne podniesienie na trwałe pozbawia wierzyciela możliwości przymusowej realizacji jego roszczenia. Jednak roszczenie to nie wygasa, ale nadal istnieje w postaci roszczenia naturalnego i może być dobrowolnie spełnione przez dłużnika. W przypadku takiego spełnienia roszczenia – spełnienie go nie będzie roszczeniem pozbawionym podstawy prawnej.

Podstawowymi przesłankami związanymi z tą instytucją są :

- upływ czasu oraz

- podniesienie zarzutu w odpowiednim momencie

Upływ czasu – jedna ze składowych możliwości skorzystania z instytucji przedawnienia. W zależności o tego z jakimi roszczeniami mamy do czynienia.

Zgodnie ostatnią nowelizacją kodeksu cywilnego - termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. (od powyższej zasady istnieją wyjątki umieszczone w przepisach szczegółowych)

Dotychczas przez ostatnie lata podstawowym terminem przedawnienia był okres 10 letni – nowelizacja znacząco skróciła ten okres jak wyżej do 6 lat.

Skrócenie tego czasu ma istotne znaczenie dla dłużników jak również dla wierzycieli.

 

Data: 25 września 2018 r.

Jachtserwis portal | Jachtserwis sklep