. Kancelaria Prawna VIS LEGE - Odszkodowanie, a wypadek na chodniku https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Prawo cywilne

Na co dzień, poruszając się pieszo, chodzimy po utwardzonych ścieżkach  - chodnikach. Zdarzają się takie sytuacje, iż pieszy potknie się, przewróci, a źródłem tego zdarzenia jest „nawierzchnia chodnika”. Chodnik powinien być ułożony w taki sposób, by umożliwić bezpieczne poruszanie się jego użytkownikom. Bardzo często zdarza się, że nie jest on utrzymany w sposób prawidłowy – jego nawierzchnia nie jest równa, zawiera wiele dziur, jest zabrudzony, pełen piachu, błota, a zimową porą może znaleźć się na nim śnieg i lód.

W sytuacji, gdzie stan chodnika odbiegał od prawidłowego, a jego stan był źródłem szkody - poszkodowany może dochodzić odszkodowania.

Podstawą prawną dochodzenia odszkodowania stanowi art. 415 k.c. „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.” – który stanowi podstawową zasadę w tym zakresie.

Jeżeli zostaliśmy poszkodowani poprzez wywrócenie się na nierównym chodniku, jednym z pierwszych kroków będzie odnalezienie podmiotu, będącego odpowiedzialnym za nawierzchnię chodnika – zarządcę, który ma za zadanie utrzymywanie go w stanie należytym. Bardzo często zarządcami chodników są gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele lokali.

Jednocześnie, badając kwestie, związane z odszkodowaniem, trzeba też ocenić, czy działania i zachowania podmiotu, odpowiedzialnego za wyrządzenie szkody – zarządcy chodnika – były prawidłowe. W tym względzie należy ocenić, czy zarządca wykonał wszystkie czynności związane z modelem starannego działania w takim przypadku, który kształtowany jest przez przepisy prawa, zasady współżycia społecznego, zwyczaje itp. Każdą zaistniałą sytuację, każdy przypadek należy ocenić pod kątem tego, czy doszło do jakiegoś zaniechania po stronie zarządcy chodnika, zarówno poprzez jego nieprawidłowe działanie bądź zaniechanie.

W przypadku, kiedy poszkodowany ustali zarządcę chodnika oraz oceni sytuację pod kątem odpowiedzialności, w kolejnym kroku będzie mógł skierować swoje roszczenia wobec niego wynikające z powstałej szkody. Za doznany uszczerbek na zdrowiu, bądź na mieniu, poszkodowanemu będą przysługiwały następujące uprawnienia:

  • Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, lekarstw
  • Zadośćuczynienie za ból i cierpienie związane z powstałą szkodą,
  • Odszkodowanie za utracony zarobek
  • Rentę na zwiększone potrzeby, które są wynikiem długotrwałego leczenia i rehabilitacji
    (w szczególnych przypadkach)
  • Odszkodowanie za zniszczone ubranie i przedmioty, które uległy zniszczeniu/uszkodzeniu podczas upadku

Osoba chcąca dochodzić odszkodowania, powinna zbierać stosowne dokumenty, które umożliwią jej potwierdzenie poniesionych kosztów leczenia, rehabilitacji jak również pozostałych okoliczności np. kosztów zakupu mienia, które zostało utracone, bądź utraconego zarobku.

 

Stan prawny: 14.10.2019 r.

Jachtserwis portal | Jachtserwis sklep