. Kancelaria Prawna VIS LEGE - Odszkodowanie za wypadek na basenie/aquaparku https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Prawo cywilne

W miejscach takich jak basen, park wodny wystarczy chwila nieuwagi i wypadek gotowy. Większość osób myśli, że muszą same uporać się z konsekwencjami wypadku. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania odszkodowania oraz zadośćuczynienia za nieszczęśliwe zdarzenie, które miało miejsce na basenie lub w parku wodnym.

          Zgodnie z art. 435 § 1 Kodeksu cywilnego „Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.” Basen lub park wodny stanowi niewątpliwie przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody. Do zastosowania przepisu art. 435 § 1 k.c. nie wystarczy aby przedsiębiorstwo bezpośrednio wykorzystywało elementarne siły przyrody (np. energię elektryczną) do zasilania, co jest obecnie zjawiskiem powszechnym, lecz chodzi o procesy polegające na przetwarzaniu energii elementarnej na pracę urządzeń. Kompleks basenów  czy też park wodny spełnia te kryteria, jest on wprawiany w ruch za pomocą energii elektrycznej, bez której nie byłoby możliwe osiągnięcie celu dla jakiego baseny utworzono, a czynnik mechaniczny przeważa nad czynnikiem ludzkim.[1]

          Aby można było przypisać prowadzącemu na własny rachunek przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody, odpowiedzialność za zaistniałą szkodę, musi dojść do jej wyrządzenia przez ruch tego przedsiębiorstwa. Pojęcie ruchu przedsiębiorstwa jest traktowane w orzecznictwie szeroko. Odpowiedzialność zarządcy za wypadek w Aquaparku/basenie jest więc odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka. Zasada ryzyka polega na tym, że właściciel lub zarządca obiektu jest odpowiedzialny za powstałą szkodę w każdym wypadku, chyba że istnieją przesłanki wyłączające jego odpowiedzialność (tzw. przesłanki egzoneracyjne). Należą do nich: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej lub wyłączna wina poszkodowanego.

          Jeżeli więc dojdzie do wypadku na basenie lub aquaparku, a wypadek ten nie wynika z wyłącznej winy poszkodowanego, to zasadne jest wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym i zadośćuczynienie. Aquaparki i baseny posiadają ubezpieczenie OC od tego typu zdarzeń, więc poszkodowany ma możliwość wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi bezpośrednio do ubezpieczyciela. Poszkodowany nie musi wykazywać zawinienia po stronie parku wodnego, jedyną formą uwolnienia się od zapłaty należnego zadośćuczynienia będzie ustalenie, że wyłączną winę za powstanie szkody ponosi sam poszkodowany lub że doszło do jej powstania na skutek siły wyższej.

          Do najczęstszych urazów należy zaliczyć m.in.:

  urazy na zjeżdżalni,

  poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni,

  różnego rodzaju skaleczenia, rany w związku z przedmiotami stanowiącymi element basenu,

Kancelaria na co dzień zajmuje się pomocą prawną osobom poszkodowanym w tego typy zdarzeniach.

 Data:  17 listopada 2021 r.

[1]Wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 20 września 2018r., II Ca 683/18.

Jachtserwis portal | Jachtserwis sklep